Piłkarz miesiąca Warmii i Mazur

Internauci piszą

  » więcej » napisz do nas

  Najpopularniejsze

   Która drużyna na koniec rozgrywek III ligi będzie najwyżej w tabeli?
     zobacz wyniki >

   Adres redakcji

   ul. Tracka 5
   10-364 Olsztyn
   tel: (0-89) 539-76-55
   email: sport@wm.pl

   GG redakcji

   Biuro reklamy internetowej
   tel: (0-89)539-76-29,
   tel: (0-89)539-76-59
   email: reklama@wm.pl

   2010-01-19

   Po kalafiorach ich poznacie


   Historia zapasów sięga czasów starożytnej Grecji. Podczas zawodów na cześć Zeusa naoliwieni zapaśnicy, odziani w pasy na biodrach, siłą zmuszali przeciwnika do poddania się. I dziś tej siły nie brakuje. Olsztyńscy zapaśnicy dają z siebie wszystko.
   Fot. Ada Romanowska
   — Zapaśników poznaje się po uszach — mówi Justyn Rydziński, trener i były zawodnik. — Mówi się na nie kalafiory, bo mają dziwny kształt. Gdy tkanka w małżowinach zostaje naruszona — na przykład od uderzenia o matę — grubieje i przypomina właśnie wspomniane warzywo. Ale dzisiejsi zawodnicy chyba mają mocniejsze uszy, bo nie robią im się kalafiory. Kiedyś zawodnika można było poznać z daleka. Jeden sklepikarz w Olsztynie ma piękne kalafiory! Widać, że uprawiał zapasy.
   Na sali emocji nie brakuje. Zawodnicy podczas treningu przewracają się na macie, a ich miny mówią, że to nie przelewki. Zagryzają zęby, czerwienią się, pocą — walczą na całego.
   — I to jest ciekawe w zapasach — przyznaje Dariusz Zubrzuski, który trenuje od dziecka. — Lubię walczyć, a zapasy to ciężki sport, który rozwija wszystkie mięśnie. Nie brakuje mi więc fizycznego zmagania się z kolegami. Nie brakuje mi rywalizacji.
   — Duży nacisk kładziemy na gimnastykę — dodaje Michał Staszewski, trener. — Zapaśnicy robią salta w przód, w tył. Są wszechstronnymi sportowcami.

   Sztanga w przerwie
   Zapasy to nie tylko męski sport. Emilia Wołyńczyk też świetnie czuje się na macie. Kiedy nie walczy, chwyta za sztangę i ćwiczy mięśnie. Nie marnuje czasu, bo chce pokazać, że kobiety to nie słaba płeć.
   — Koledzy nie dają mi żadnych forów — stwierdza Emilia, studentka. — Ale dobrze, bo dlaczego miałabym wykorzystywać to, że jestem dziewczyną? Zaczęłam trenować w rodzinnym mieście, w Lidzbarku Warmińskim. Kiedy dostałam się na studia w Olsztynie, nie mogłam rzucić zapasów. Ten sport wciąga, daje dużo energii. Trenuję więc bez przerwy. Z osiem lat już będzie...

   Siniaki w teatrze
   W zapasach dużą rolę odgrywa siła, szybkość, spryt i instynkt zawodnika.
   — Kiedyś trenowałem boks, ale nie dawał mi pełnej satysfakcji — opowiada Radosław Hebal, aktor. — Szukałem czegoś więcej, czegoś co bardziej angażowałoby wszystkie partie ciała. Trafiłem na zapasy i zostałem. Nie myślę jednak o zawodach, bo stary koń już jestem i pewnie nie dałbym rady. Trenuję rekreacyjne, a przede wszystkim odstresowuję się po pracy w teatrze. Ale nieraz chodziłem z siniakiem na spektakle, co do dziś jest powodem żartów kolegów. Ostatnio jeden z nich nabił sobie guza i mówił: No, teraz będę wyglądał jak Radek...

   Ada Romanowska

   Info:
   W Olsztynie ćwiczy 60 zapaśników. Zajęcia odbywają się w:
   • KS Budowlani — godz. 17.30 (codziennie oprócz weekendów)
   • gimnazjum nr 11 — godz. 15.30 (poniedziałek, środa, piątek)
   • szkoła podstawowa nr 25 — godz. 15.30 (wtorki i czwartki)

   Dodaj komentarz

   zgłoś nadużycie Senayi, Utworzony: 2013-08-07 07:54:15, IP: 196.2.*.*

   Redaktor G.W.obiecywał mi parę artykułf3w.Prezes nie polwzoił?Nie tak się umawiali?Na spotkaniu z ministrem J.Gowin i posłanką L.Staroń była Gaz Wyb.robiono zdjęcia(artykuł na pewno będzie).Tu będą trochę większe zdjęcia od zdjęć w Gazecie Olsztyńskiej.Porf3wnaj zdjęcie ministra i posłanki(coś takiego widzę po raz pierwszy-połf3wki sylwetki)obok większe zdjęcie rodziny i duży artykuł na bardzo ważny temat.Jeszcze dalej artykuł na dwie strony i ogromne zdjęcia panf3w taksf3wkarzy.Pan minister i P.poseł na sejm RP nie powinni być tak dyskryminowani! Wstyd!TVO nie miała co tam robić są ważniejsze tematy od noweli USM zakładającej kaganiec złym prezesom.(Zaopatrzenie Olsztyna w ciepło w 2020r.?)Na wysokości zadania stanął P.Domański-Vectra.

   Edytor Sp. z o.o. informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
   oceń artykuł:
   ( 4 )      dobry